OCHRONA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Wszyscy dorośli zaangażowani w inicjatywy Związku Harcerstwa Polskiego muszą tworzyć bezpieczne środowisko działania zarówno dla dzieci i młodzieży związanych z organizacją, jak również dla siebie nawzajem. Należy podejmować działania zarówno profilaktyczne, jak i reagować w przypadku podejrzeń o krzywdzenie. Uważamy, że każdy świadek przemocy ma obowiązek reakcji. Przyjmujemy politykę ochrony bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych w Związku Harcerstwa Polskiego – Program Safe from Harm. Celem tej polityki jest zapewnienie ochrony przed nadużyciami związanymi z wszelkimi formami przemocy, w szczególności fizycznej, emocjonalnej i seksualnej. Każdy pełnoletni członek ZHP ma obowiązek zapoznać się z polityką ochrony oraz przejść okresową certyfikację.

Formularz jest przeznaczony dla osób z poza ZHP, które wyjątkowo pełnią funkcję opiekuna np. podczas zbiórki, wyjazdu lub osób z poza ZHP, które prowadzą zajęcia w ramach działania ZHP: https://forms.office.com/e/H2zKq8qPPC

Wszyscy dorośli zrzeszeni w ZHP oraz osoby współpracujące z ZHP muszą tworzyć bezpieczne środowisko działania – dla dzieci i młodzieży należących do organizacji, a także dla siebie nawzajem. Muszą zarówno podejmować działania profilaktyczne, jak i reagować, jeśli pojawią się podejrzenia, że mogło dojść do krzywdzenia. Uważamy, że każdy, kto jest świadkiem przemocy, ma obowiązek zareagować.

Przyjmujemy politykę ochrony bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych w Związku Harcerstwa Polskiego – Program Safe from Harm. Celem tej Polityki jest zagwarantowanie wszystkim członkom Związku, ochrony przed nadużyciami związanymi ze wszelkimi przejawami przemocy, w tym w szczególności przemocy fizycznej, emocjonalnej i seksualnej.

Poprzez ten dokument Związek Harcerstwa Polskiego zobowiązuje się:

  • we wszystkich działaniach brać pod uwagę w pierwszej kolejności potrzeby i możliwości dzieci i młodzieży;
  • szanować prawa i uczucia dzieci i młodzieży, z którymi pracuje;
  • podejmować wszelkie możliwe działania w celu ochrony dzieci i młodzieży przed znęcaniem się, przemocą fizyczną, emocjonalną (psychiczną) oraz seksualną;
  • tworzyć bezpieczne środowisko działania – tak dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Wszystkie zapisy Safe from Harm znajdują się na stronie: LINK

Wszystkie informacje dotyczące SAFE FROM HARM są dostępne w eHUFCU: LINK

 

Wszystkie budzące wątpliwości działania należy zgłaszać klikając w poniższy przycisk: